Tomek nie może pójść na wesele córki

Wprowadzenie

Tomek jest tatą dwóch dorosłych córek oraz mężem Beaty. Mieszkają razem. Starsza córka niebawem będzie wychodziła za mąż. Tomek nie może jednak pójść na jej wesele. Będzie obecny jedynie na ceremonii zawarcia związku małżeńskiego. Jest mu z tego powodu bardzo przykro, ale gdyby pojawił się na weselu, nie przyszedłby na nie nikt z gości – ponieważ wszyscy są Świadkami Jehowy

Młodość

Tomek poznał swoją żonę na Ośrodku Pionierskim. Szybko wzięli ślub. Zarówno jego, jak i żony rodzice byli Świadkami Jehowy. Tomek był Sługą Pomocniczym a jego żona pionierką. Pomagali przy budowie Sal Królestwa (miejsca spotkań Świadków Jehowy), należąc do „rodziny budowlanej”. Gdy na świecie pojawiło się ich pierwsze dziecko, Tomek zaczął pracować, aby móc utrzymać rodzinę. Nadal udzielali się w Zborze Świadków Jehowy i byli przykładną rodziną. Ich córki również były Świadkami Jehowy i pełniły pomocniczą służbę pionierską, mimo że się jeszcze uczyły. Po ukończeniu szkoły średniej zgodnie z radami, które otrzymały od Starszych zboru, nie poszły na studia (zobacz „Co o wyższym wykształceniu sądzą Świadkowie Jehowy”).

Wątpliwości

Tomek sam nie poszedł na studia, dlatego bardzo zależało mu na tym, żeby jego dzieci miały  wykształcenie. Po tym, jak Starsi zboru odwiedzili rodzinę Tomka i udzielili rad, aby jego córki porzuciły plany studiów, zaczął on szukać w internecie więcej informacji na ten temat. Przypadkowo trafił na książkę Kryzys Sumienia (zobacz „Więcej na temat książki Kryzys Sumienia”), o której nigdy wcześniej nie słyszał. Przeczytał ją w ciągu tygodnia a informacje, które zdobył, zmieniły całe jego życie.

Zmiany

Jak tylko starsi zboru dowiedzieli się, że Tomek rozmawia z innymi o swoich wątpliwościach, spotkali się z nim, a następnie zwołali Komitet Sądowniczy (przeczytaj „Więcej o Komitetach Sądowniczych”). Tomek został oskarżony o odstępstwo i wykluczony. Oznacza to, że jego dotychczasowi znajomi nie mogą się już z nim spotykać, ani podawać mu ręki. Relacje między nim a żoną i dziećmi (które nadal są Świadkami Jehowy) pozostały bez większych zmian, nie mogą jedynie rozmawiać z Tomkiem o sprawach religijnych. Natomiast relacje z byłymi współwyznawcami uległy całkowitej zmianie. Nikt ze Świadków Jehowy nie przychodzi do ich domu, chyba że pod nieobecność Tomka. Ponieważ rodzice i teściowie Tomka są Świadkami Jehowy, nie ma on również wstępu do ich domów. Gdy jego żona i dzieci idą do nich w odwiedziny, zostaje on w domu sam.

Córka Tomka wkrótce wyjdzie za mąż. Świadkowie Jehowy nie mogą bawić się z osobami wykluczonymi nawet na weselach, dlatego Tomek nie może się tam pojawić. Pójdzie jedynie na ślub córki do urzędu stanu cywilnego, aby złożyć życzenia.

Co dalej?

Tomek bardzo kocha swoją całą rodzinę. Ma nadzieję, że kiedyś jego żona oraz córki poznają prawdę o swojej religii.

* Historia inspirowana prawdziwymi przeżyciami. Imiona i zdjęcia zostały zmienione.

Może Cię również zainteresować:

Jadwiga straciła kontakt z całą rodziną
Potrzebujesz pomocy – Kontakt – O nas
Menu