Pomoc dla dzieci Świadków Jehowy

Jak pomóc dziecku Świadków Jehowy?

Dzieci Świadków Jehowy mierzą się z trochę innymi problemami niż ich rówieśnicy. Zdarza się, że zawstydza je ich odmienność. Ze stresem wiążą się też takie rzeczy jak nieobchodzone przez nich urodziny kolegów z klasy, okolice Bożego Narodzenia kiedy opowiadają sobie jakie prezenty dostali, każda sytuacja w której muszą odmówić śpiewania hymnu, albo uczestniczenia w wyborach samorządowych. Chodzenie na zajęcia pozalekcyjne też nie jest w Zborze pochwalane. Jeżeli chcemy takiemu dziecku pomóc, warto zapytać się, jakiego wsparcia od nas oczekuje i pomyśleć nad tym, jak można zminimalizować jego stres. Dla tych młodych osób religia rodziców to coś czemu podporządkowane jest całe ich życie, warto więc okazywać im pod tym względem zrozumienie niezależnie od poziomu ich zaangażowania i wiary. (Dowiedz się więcej o tym czego nie może dziecko robić dziecko Świadków Jehowy)

Warto też wiedzieć, że dzieci Świadków Jehowy powinny ciągle dawać dobre świadectwo o swoim Bogu i odczuwają wyrzuty sumienia, kiedy zrobią coś, co może postawić ich religię w złym świetle. Nie mogą więc w swobodny sposób szukać swojego miejsca w świecie, a ich życie jest pełne presji i wyrzeczeń. W kontrze do tego wszystkiego warto pokazać tym młodym ludziom, że wartość człowieka nie jest zależna od tego, w co wierzy i jak tę wiarę celebruje.

Co zrobić, jeśli moi rodzice są Świadkami Jehowy?

Posiadanie innych poglądów niż rodzice w rodzinach Świadków Jehowy to duże wyzwanie, szczególnie kiedy nie ma się jeszcze 18 lat i nie można samemu o sobie decydować. Opiekunowie mają prawo wychowywać dzieci w duchu religii, którą sami wyznają. Nie mogą jednak przekraczać pewnych granic. Jeżeli atmosfera w domu odbiera ci radość z życia, czujesz że żyjesz w ciągłym napięciu psychicznym, spotykasz się z przemocą fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, nie jesteś szanowany/a, to absolutnie nie możesz zostać w tej sytuacji sam/a.

Miejsca, które udzielą ci odpowiedniego wsparcia

https://fdds.pl/ – fundacja dajemy dzieciom siłę

116111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Nawet po skończeniu przez dziecko 18 roku życia rodzice mają wobec niego obowiązki.

O darmową poradę prawną, jeśli byłaby taka potrzebna można poprosić na przykład tutaj: https://porady-prawne.info.pl/darmowe-porady-prawne/

Pamiętaj, że nie jesteś sam/a.

Może Cię również zainteresować:

Dlaczego Świadkowie Jehowy zniechęcają do Wyższego Wykształcenia?
Menu