Kryzys Sumienia – Książka, której Świadkom Jehowy nie wolno czytać

Książka, która wstrząsnęła Świadkami Jehowy

Większość znawców tematyki uważa tę książkę za najważniejszą książkę o Świadkach Jehowy, jaką kiedykolwiek wydano. Liczbę odejść od organizacji Świadków Jehowy po jej przeczytaniu szacuje się na dziesiątki tysięcy.

Kim jest autor książki?

Raymond Franz był przez wiele lat członkiem Ciała Kierowniczego – najwyższego organu Świadków Jehowy. Wcześniej spędził 30 lat pełniąc najpierw pełno czasową służbę pionierską, a następnie będąc tzw. pionierem specjalnym.

Treść książki

Raymond Franz opisał w książce „Kryzys Sumienia” z niezwykłą szczerością to, w jaki sposób organizacja działa od wewnątrz, jak wygląda podejmowanie decyzji w Ciele Kierowniczym i co ostatecznie skłoniło go do sprzeciwienia się polityce organizacji. W swojej książce opierając się na niezbitych dowodach (często na tajnych dokumentach niedostępnych zwykłym Świadkom Jehowy) wprost ukazuje prawdziwe oblicze organizacji. Większość zawartych w niej fotokopii dokumentów jest unikatowa.

Dlaczego warto ją przeczytać

To pierwsza książka, po przeczytaniu której już nie byłem taki sam!
Jak ktoś do mnie przychodził, to głęboko ją chowałem.

Pierwszy raz o tej książce usłyszałem podczas głoszenia. Od jednego z rozmówców. Zawziąłem się żeby znaleźć gdzieś w internecie tę książkę i poczytać żeby móc po raz kolejny jak lew bronić Organizacji chociaż miałem już coraz mniej argumentów.

Długo nosiłem się z zamiarem przeczytania, ale ciągle miałem wrażenie, że popełniam grzech już tylko o tym myśląc. W końcu się przełamałem i zrozumiałem dlaczego Strażnica tak bardzo boi się odstępców. Nie tylko opuściło mnie poczucie winy, ale wręcz ogarnęło mnie zadowolenie, że jest ktoś kto otwiera oczy.

Dopóki nie przeczytałam, Ciało Kierownicze jawiło mi się niczym sam Bóg. Jako jakieś natchnione przenajświętsze miejsce, które jest najmądrzejsze. Kryzys Sumienia odsłonił kurtynę, a za kurtyną, okazało się, że to są zwykli ludzie,  grzeszni, omylni, którzy o czyimś życiu lub śmierci decydują za pomocą głosowania i na przykład w Polsce młodzi chłopcy musieli iść do więzienia, bo w głosowaniu Ciała kierowniczego było 5 do 5 i brakowało decydującego głosu, dopiero jak jeden umarł czy odszedł, okazało się że jest 6 do 4

Z tej książki w końcu dowiedziałam się o co chodziło z rokiem 1975. Wcześniej nikt ani o tym nie wspominał ani mi nie tłumaczył. Osoba, która studiowała ze mną Biblię sama brała chrzest pod koniec lat 80-tych, więc nie przeżyła oczekiwania na rychły Armagedon w 1975 roku.
A ja słyszałam różne historie, że ludzie nie robili remontów i sprzedawali domy, bo liczyli na nadejście końca. Zawsze myślałam, że to była legenda, a ludzie, którzy dali się nabrać byli słabi duchowo i wyciągali pochopne wnioski. A tymczasem Ray Franz pokazuje cytaty z książek, Strażnic i pokazuje czarno na białym, że to Ciało Kierownicze, a konkretnie Fred Franz wypromowali to nowe światło! Ciało Kierownicze nawet nie podjęło się sprostowania fałszywej informacji o Armagedonie. Uznało bowiem, że milczenie wyciszy tę sprawę.

*cytaty pochodzą z forum sjwp.pl

Może Cię również zainteresować:

Jak wygląda Komitet Sądowniczy Świadków Jehowy
Dlaczego Świadkowie Jehowy zniechęcają do Wyższego Wykształcenia?
Menu