Psychoterapia -co warto wiedzieć

Psychoterapia

                 Psychoterapia naprawdę pomaga. Według badań[1] polepsza ona jakość życia, pomaga radzić sobie z takimi problemami jak na przykład niska samoocena, albo brak poczucia szczęścia. Terapeuci używają takich narzędzi, które mają uzasadnienie naukowe.

Świadkowie Jehowy to grupa, która ściśle kontroluje niemalże każdy aspekt życia swoich wyznawców. Od rozrywki, przez towarzystwo, po kwestie zdrowotne, a nawet sposób myślenia członków Zboru[2]. Przy okazji spora część artykułów w publikacjach Świadków Jehowy sprawia, że członkowie Zboru mogą czuć się nieważni[3].  Życie w takim środowisku to dla naszej psychiki mieszanka wybuchowa. Odejście ze Zboru również wiąże się z ogromną traumą. Bardzo często zostajemy nagle sami i w okolicznościach zupełnej emocjonalnej rozsypki musimy całkowicie przewartościować swoje życia. Naprawdę warto udać się wtedy do kogoś, kto pomoże nam uporać się z tym wszystkim. Warto też pamiętać, że nie ma jakieś konkretnej granicy załamania, którą trzeba przekroczyć, żeby móc zgłosić się po taką pomoc. Co więcej, im prędzej udamy się na terapię, tym lepiej. Nieleczone problemy mają tendencję do pogłębiania się, więc lepiej zaradzić im szybciej.

Nurty psychoterapeutyczne

W Psychoterapii istnieje wiele nurtów. Chodzi o to, że jeden problem rozwiązać można na wiele sposobów i każdy z nich charakteryzuje się innymi metodami w pracy z pacjentem/klientem. Chyba najwięcej uzasadnień empirycznych ma terapia poznawczo-behawioralna, krytykuje się za to psychoanalizę i wywodzący się z niej nurt psychodynamiczny.

Wybór specjalisty

Psychoterapeutów można szukać na przykład na stronie https://www.znanylekarz.pl/ . Osoba kompetentna będzie udzielać psychoterapii w konkretnym nurcie i będzie też posiadać certyfikat ukończenia odpowiednich studiów. Jeżeli tego certyfikatu nie posiada, to lepiej szukać dalej. Na terapię można się zapisać też na NFZ, czas oczekiwania jest długi, ale jeśli nie mamy innej możliwości to warto to zrobić.

W sytuacjach kryzysowych

Istnieją infolinie, które udzielają wsparcia psychologicznego w sytuacjach kryzysowych. Poniżej kilka ważnych numerów:

116 123  – Kryzysowy Telefon Zaufania – Wsparcie psychologiczne

116 111 – Kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

600 070 717 – centrum praw kobiet (dla ofiar przemocy)

800 120 002 – niebieska linia dla ofiar przemocy w rodzinie.

Jeśli kiedykolwiek my sami, albo nasi bliscy znajdą się w kryzysie samobójczym nie bójmy się wzywać karetki pogotowia.

[1] https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/156404
[2] https://www.jw.org/pl/biblioteka/czasopisma/straznica-do-studium-listopad-2017/odrzucaj-swieckie-myslenie/
[3] https://www.jw.org/pl/biblioteka/czasopisma/straznica-do-studium-lipiec-2020/Nie-my%C5%9Bl-o-sobie-wi%C4%99cej-ni%C5%BC-nale%C5%BCy/

Może Cię również zainteresować:

Beniamin ma dwóch braci i siostrę, którzy nie chcą go znać.
Ewa nigdy nie widziała swojego wnuka
Menu