Co symbolizuje żółta wstążka? – 26 lipca – Dzień Pamięci Ofiar Strażnicy

Kim są Świadkowie Jehowy

Świadkowie Jehowy są zarejestrowanym związkiem wyznaniowym w Polsce. Znani są z chodzenia po domach  z czasopismami i głoszeniu o zbliżającym się końcu świata.  Religia ta została zapoczątkowana przez Charlesa T. Russella w 1870 roku w  Stanach Zjednoczonych. Obecnie na Świecie jest ponad 8 milionów aktywnych Świadków Jehowy (w Polsce ponad 100 tysięcy). 

Z dala od 'świata’

Religia Świadków Jehowy bardzo szczegółowo określa postępowanie w wielu dziedzinach. Żyją w dosyć hermetycznym środowisku, poświęcając swój wolny czas na studiowanie Biblii,  czytanie czasopism i wspólne spotkania. Kontakt z innymi jest mocno ograniczony, często również z członkami rodziny, którzy są innego wyznania. Ograniczenia dotyczą także wykształcenia, rozrywki, muzyki, hobby czy nawet metody leczenia (np. transfuzji krwi).

Co się dzieje z osobami które przestają być Świadkami Jehowy?

Problemy zaczynają się, kiedy pojawiają się wątpliwości co do prawdziwości tych wierzeń. Osoba, która zdecyduje się odejść, traktowana jest jak odstępca, spotyka ją ostracyzm i odrzucenie. Rodziny zostają rozbite, tracą ze sobą kontakt, religia staje się priorytetem, a w jej obliczu wszystko inne staje się mniej ważne. Często doprowadza to do depresji, poczucia straty i odrzucenia, a nawet samobójstwa. Co roku na całym świecie około 70 tysięcy Świadków Jehowy rezygnują z przynależności do tej grupy i borykają się z tymi problemami.

Świadkowie Jehowy nie mogą zadawać się, utrzymywać relacji oraz kontaktów z osobami, które odeszły ze zboru z jakiegokolwiek powodu. Chodzi o wszystkie relacje i wszelkie kontakty. Ponieważ Świadkowie Jehowy utrzymują kontakty towarzyskie głównie ze swoimi współwyznawcami w momencie gdy ktoś przestaje być Świadkiem Jehowy  traci wszystkich znajomych łącznie z rodziną. (Dowiedz się więcej w artykule: Co się dzieje, gdy ktoś przestaje być Świadkiem Jehowy)

Dzień Pamięci Ofiar Strażnicy (Świadków Jehowy)

Co roku latem na przełomie lipca i sierpnia na całym świecie odbywają się zgromadzenia Świadków Jehowy. Mniej więcej w tym terminie, dnia 26 lipca obchodzony jest też Dzień Pamięci Ofiar Strażnicy. W 2014 roku byli Świadkowie Jehowy postanowili po raz pierwszy uczcić pamięć wszystkich którzy ucierpieli wskutek szkodliwych wierzeń tej organizacji.

Ofiarami Strażnicy są też dzieci. Kilka lat temu było głośno o sprawie pedofilii wśród Świadków Jehowy. Australijska Królewska Komisja ds. Wykorzystywania Seksualnego Dzieci podczas śledztwa zbadała, że przypadki gwałtów na nieletnich były raportowane w wewnętrznych dokumentach, ale nie przekazywano ich na policję. Ofiary po zgłoszeniu się do Starszych Zboru (mężczyzn pełniących rolę duchownych), były przesłuchiwane według zasady dwóch świadków, często w tym samego sprawcy. (Dowiedz się więcej w artykule: Dlaczego Świadkowie Jehowy nie zgłaszali na policje przypadków pedofilii?)

Żółta wstążka – symbol pamięci o ofiarach Świadków Jehowy

26 lipca obchodzony jest dzień Ofiarach Świadków Jehowy. Tych, którzy cierpią z powodu depresji i odrzucenia, którzy popełnili samobójstwo, którzy zmarli w wyniku odmowy transfuzji krwi, którzy stracili rodziny, przyjaciół i znajomych.  Dzień pamięci o dzieciach, które zostały skrzywdzone przez pedofilów i musiały milczeć ukrywając swoje traumy.  To dzień wspominający wszystkich, którzy oddali swoje życie i tych, których życia zostały zniszczone, a rodziny rozbite. Symbolem tego dnia jest żółta wstążka, która ma upamiętniać pokrzywdzonych przez Świadków Jehowy.

Czy Świadkowie Jehowy są sektą?

W Polsce Świadkowie Jehowy są zarejestrowanym związkiem wyznaniowym. Wśród Świadków Jehowy możemy zauważyć jednak takie praktyki jak podporządkowanie życia jednemu celowi, ścisła dyscyplina, czy zakaz kontaktu i rozmowy z osobami, które przestały być członkami wspólnoty.  Steven Hassan w swojej książce Psychomanipulacja w sektach pisze:  „Żadna organizacja działająca na zdrowych zasadach, nie zabraniałaby kontaktu z byłymi członkami. (…) Tymczasem w destrukcyjnych sektach nie akceptuje się odejścia niezależnie od tego jaki jest jego powód.” Nasuwa to pewne obawy, że takie nauki mogą być szkodliwe dla obecnych i byłych członków. Chociaż Świadkowie Jehowy w Polsce nie są prawnie uznani za sektę, posługują się metodami właściwymi dla sekt.

 

 

 

Może Cię również zainteresować:

Transfuzja Krwi czy śmierć dziecka?
Jadwiga straciła kontakt z całą rodziną
Menu